نسخه چاپی نسخه چاپی

اختصاصی / رئیس پایگاه انتقال خون تنکابن و عباس‌آباد:

اهداء ۳۶۹ واحد خون در ۲۲ روز گذشته


تنکا نیوز: رئیس پایگاه انتقال خون شهرستان‌های تنکابن و عباس‌آباد، ضمن اشاره به بازنشستگی ۲۵ درصد از نیروهای این پایگاه گفت: یکی از عمده‌ترین چالش‌های پیش روی این مرکز، کمبود نیروی متخصص می‌باشد.

دکتر ندا معصومی طی گفتگویی با خبرنگار تنکا نیوز، ضمن تبریک روز نهم مرداد ماه، روز ملی اهدا خود و ضمن اعلام رضایت از ذخیره خوب این پایگاه اذعان داشت: هم اکنون این مرکز از ذخیره مناسبی برخوردار بوده و تنها با کمبود واحد در گروه های خونی -A و -AB مواجه هستیم.

وی افزود: با توجه به فقدان نیروی مجرب و متخصص، متاسفانه امکان برپایی مراکز سیار از قبیل چادر و اتوبوس‌های اهدا خون در سطح این دو شهرستان وجود نداشته و تا هنگام تکمیل کادر نیروی انسانی، امر اهدا خون در مراکز صورت می پذیرد.

در ادامه دکتر معصومی ضمن اشاره به فعالیت پایگاه انتقال خون تنکابن و عباس آباد در دو شیفت صبح و بعد از افطار در ماه مبارک رمضان، میزان واحدهای اهدایی در ۲۲ روز گذشته این ماه را برابر با ۳۶۹ واحد معادل ۱۶۶/۰۵۰ میلی لیتر خون اعلام داشت.

وی خاطر نشان کرد از مجموع این آمار، میزان ۹۵ درصد را آقایان و ۵ درصد را بانوان تشکیل داده که مقدار ۶۵ درصد کل این جمعیت در محدوده سنی ۱۸ تا ۴۰ سال قرار داشتنه اند.

رئیس پایگاه انتقال خون تنکابن و عباس‌آباد یادآور شد: خوشبختانه در اولین شب قدر سال جاری، پرسنل بانک کشاورزی شهرستان تنکابن با مراجعه به این پایگاه اقدام به اهداء جمعی خون نموده که به نوبه خود عملی شایسته و قابل تقدیر می‌باشد.

دکتر معصومی شرایط عمومی اهداء خون سالم را برخورداری از سن ۱۷ تا ۶۰، وزن بالای ۵۰ کیلوگرم، عدم بیماری‌های خاص، دیابت و سرماخوردگی، گرسنگی، بی‌خوابی و … عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار تنکانیوز، وی در پاسخ به تشریح انواع فرآورده‌های خونی، تصریح کرد: از جمله فرآورده‌های خونی تولید شده می‌توان به دست یابی گلبول‌های قرمز با عمر ۳۵ روز برای مبتلایان به بیماری‌های تالاسمی، فرآوری پلاکت با عمر ۳ الی ۵ روز برای بیماران سرطانی و پلاسما با عمر متوسط ۱ الی ۱٫۵ سال را معرفی کرد.

در پایان معصومی ضمن قدردانی از تمامی اهداکنندگان و همکاران و همچنین تبریک مجدد روز ملی انتقال خون، کمبود پتانسیل فردی در این پایگاه را یکی از عمده‌ترین چالش‌ها قلمداد کرد و گفت: با توجه به نسبت پائین تر نیرو از سطح استاندار معین شده سازمان، بدنه‌ی این مرکز دچار ضربه و آسیب شده و از مسئولان درخواست می‌شود هرچه سریع‌تر نسبت به تامین نیروی جایگزین این پایگاه اقدام نمایند.

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع «تنکا نیوز» مجاز است.

کانال خبری تنکانیوز در  تلگرام

کد نویسنده: 24-391-07

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

پایگاه خبری تحلیلی شهرستان تنکابن © ۱۳۹۷ - ۱۳۹۱
هرگونه کپی برداری از مطالب، تصاویر و عناوین موجود در تنکانیوز منوط به ذکر منبع، بلامانع می باشد.
توسعه پوسته: تیم طراحی و توسعه تنکاوب