نسخه چاپی نسخه چاپی

رشد ۱۰ درصدی اهدای خون توسط تنکابنی‌ها در ماه رمضان


تنکا نیوز: مدیر پایگاه انتقال خون تنکابن و عباس‌آباد از رشد حدود ۱۰ درصدی اهدای خون در تیرماه امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته در پایگاه انتقال خون تنکابن خبر داد.

به گزارش تنکا نیوز؛ ندا معصومی امروز در گفت‌وگو با فارس  از رشد حدود ۱۰ درصدی اهدای خون در تیرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: با توجه به اینکه ماه رمضان سال قبل از ۲۰ تیر ماه آغاز شد، اما با توجه به همت و کمک مردمی و نیز تلاش کارکنان پایگاه ما با رشد قابل توجهی در اهدا خون در دو شهرستان مواجه بودیم.

معصومی با مقایسه آمار اهدای خون امسال نسبت به سال قبل اظهار داشت: سال ۹۲ با مراجعه ۳ هزار و ۱۴۶ نفر اهداکننده طی چهار ماه نخست در این پایگاه از مردم دو شهرستان ۲ هزار و ۴۵۳ واحد خونگیری صورت گرفت و در سال جاری نیز از ابتدای سال سه نوبت خونگیری دیگر تا پایان ماه در این پایگاه صورت می‌گیرد.

این مسئول اظهار داشت: آمار کلی اهدای خون سال ۹۲ این شهرستان نسبت به سال ۹۱ با افت حدود ۱۵ تا ۲۰ درصدی مواجه بود که از جمله مهم‌ترین عوامل این افت و کاهش آماری بحث تحریم‌های اعمال شده از سوی غرب به کشور و عدم واردات ملزومات مورد نیاز خونگیری و بازنشسته شدن چهار نیروی با سابقه و قدیمی و عدم جایگزینی نیروی مورد نیاز در پایگاه بوده است که متعاقب آن به مختل شدن فعالیت تیم‌های خونگیری در دو شهرستان منتهی شد.

معصومی گفت: در برنامه‌های خونگیری علاوه بر پایگاه به صورت ثابت، طرح خونگیری تیم‌ها را از مراکز آموزش عالی و متوسطه به ویژه دانشگاه‌ها و آموزش پرورش و نیز موسسات، نهادها و مراکز تولیدی در دست اقدام داشتیم که با توجه به کاهش نیروهای بازنشسته، این طرح به نحوی مختل شد و تیم‌های سیار از فعالیتشان به میزان چشمگیری کاسته شد و همین مسئله در کاهش میزان خونگیری اثرگذار بود.

معصومی گفت: علاوه بر این تیم‌ها در ایام و ماه‌های مبارک مانند محرم و شب‌های قدر نیز پایگاه تنکابن با تیم‌های سیار برای خونگیری فعال بود، اما عدم جایگزینی نیروهای بازنشسته، محدودیت‌هایی برای ما ایجاد کرد.

وی تصریح کرد: امسال با توجه به تداوم کمبود نیرو فنی مجبور به اقدامی دیگر شدیم و در این راستا بعضی از نیروهای پشتیبانی پایگاه را با آموزش‌های ویژه وارد قسمت‌های فنی کردیم تا نیروهای فنی موجود در پایگاه بتوانند با آزادی عمل و حمایت نیروهای آموزش‌دیده در خونگیری به ما کمک کنند و همین امر موجب رشد ۱۰ درصدی اهدای خون در تیر ماه امسال بوده است.

وی با اشاره به اینکه در ماه رمضان به دلایل خاص با کاهش اهدا خون مواجه هستیم، افزود: به دلیل وضعیت فیزیولوژی و پزشکی آقایان کمتر خون اهدا می‌کنند و برخی از بانوان که توان اهدا خون دارند نیز به علت کمبود آگاهی از مزایای اهدا خون، از این امر خیر و خداپسندانه واهمه دارند که در این راستا نقش مطبوعات و رسانه‌ها برای افزایش سطح مشارکت آن‌ها بسیار موثر است.

وی افزود: خانواده‌ها برای اطلاع بیشتر از شرایط و فواید اهدا خون می‌تواند به آدرس اینترنتی IBTO مراجعه کرده یا با جستجوی آدرس سازمان انتقال خون ایران و مازندران به آگاهی بیشتری دست یابند.

– See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930431000912#sthash.Km6ygYnQ.dpuf

 

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع «تنکا نیوز» مجاز است.

کانال خبری تنکانیوز در  تلگرام

کد نویسنده: 07-91-221

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

پایگاه خبری تحلیلی شهرستان تنکابن © ۱۳۹۷ - ۱۳۹۱
هرگونه کپی برداری از مطالب، تصاویر و عناوین موجود در تنکانیوز منوط به ذکر منبع، بلامانع می باشد.
توسعه پوسته: تیم طراحی و توسعه تنکاوب