نسخه چاپی نسخه چاپی

کبری محرابی:

شهر؛ امنیت شهر؛ آرامش شهروند


تنکا نیوز: امروزه فضاهای شهری مصداق بارز ارتباط انسان با محیط پیرامونشان هستند. این ارتباط به خودی خود می‌تواند بر روی شهروندان یکی جامعه تاثیری بی بدیل بگذارد. اما فناوری‌های نوین همانطور که بارها هم گفته شده، شمشیری دولبه اند. هم در بسیاری از جهات امنیت شهروندان را تامین می کنند و اگر هم ضوابط خاص آنها رعایت نشود و بی حد و حصر از آنها بهره جسته شود، می تواند امنیت مردم را به مخاطره بیاندازد. امنیت شهروندان در شهرها نیز از این پیامدهای منفی و مثبت فناوری‌های نوین مصون نمانده اند.

تمام امکانات جدید شهرهای امروز همانند گذشته قادر به تامین آرامش و امنیت شهروندان نیستند. آنها به دلیل تمرکز بالای جمعیت و فعالیت‌های خارج از مقیاس انسانی و فراوانی ماشین به تدریج از شاخص‌های آرامش و امنیت فضای شهری فاصله گرفته‌اند. با پیچیده شدن زندگی مردم که همراه است با روزآمد شدن فناوری‌های نوین، آسیب‌های اجتماعی نیز روز به روز در دنیا رو به افزایش است. این رشد روز افزون، امنیت شهری شهروندان را تهدید کرده و باعث شده است تا آنها کمتر احساس آرامش کنند. همین سبب احتیاط، استرس و نا آرامی شهروندان شده و خود نیز علتی به علل وقوع جرم در جوامع مختلف افزوده است.

به نظر می‌رسد امنیت شهری بتواند مردم را به سمت آرامش سوق داده و عوامل فیزیکی و روانی وقوع جرم را در شهر‌ها بکاهد. یکی از عوامل اصلی تهدید کننده امنیت شهرها، برخی فضاهای شهری است. این فضاها معمولاً از دید محفوظ هستند به همین خاطر فضاهای دنج و مطمئن برای فعالیت‌های غیر‌مجاز و ناهنجار محسوب می شوند. زیر پله‌های شهری، داخل زیرگذر‌ها، پل‌های هوایی، زمین‌های فرو رفته، گودها و … مواردی از فضاهای بدون دفاع در شهر‌ها هستند. بسیاری از کارشناسان معتقدند شهر‌ها برای اینکه ایمن باشند باید برای همه گروههای سنی – جنسی ساخته شوند و برنامه‌ریزان شهری باید تفاوت‌های سنی و جنسیتی را در ساخت آنها مورد توجه قرار دهند. در حالی که جامعه ما روز به روز بیش از گذشته شهری می شود، باید به نیازهای ملموس و محسوس شهروندان نیز با تاکید بر جمعیت، سن و طبقه توجه کرد. نگاهی به شهرها، نشانگر آن است که در طراحی ساختمانرها کمتر توجهی به زندگی روزمره و همیشگی خانواده‌ها شده و حتی نیازهای یکی زن خانه‌دار در ساخت آنها کمتر رعایت شده است. ساخت و ساز و برنامه‌ریزی‌های شهری نه تنها می تواند شرایط نابرابری اقتصادی را مهیا کند، بلکه اقشار مختلف جامعه را نیز در استفاده از فضاهای عمومی تحت تاثیر قرار می دهد؛ به طوری که گاهی به خاطر نبود توجه کافی، سالمندان، معلولان، کودکان و زنان از زندگی سالم و صحیح شهری محروم می مانند.

انشاا.. با سر لوحه قرار دادن موضوع امنیت و آرامش شهری برای شهروندان، از یک طرف بر لزوم تنظیم قواعد کارآمد در این حوزه تاکید شود و از طرف دیگر نظارت بر رعایت قواعد موجود، چه درباره محیط های شهری و چه درباره ساختمان ها اعمال گردد.

کبری محرابی، کاندیدای چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تنکابن

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع «تنکا نیوز» مجاز است.

کانال خبری تنکانیوز در تلگرام

کد نویسنده: 24-391-07

۵ نظر برای “شهر؛ امنیت شهر؛ آرامش شهروند” نوشته شده است.

 • فرزاد رضادوست در ۱۰:۰۳ , ۱۵ خرداد ۱۳۹۲ نوشت:

  موفق باشی

 • کیارش چلنگری در ۱۵:۵۸ , ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ نوشت:

  رای ما                             (کبری محرابی )

 • سیدجلال میرغیاثی در ۰:۴۰ , ۱۷ خرداد ۱۳۹۲ نوشت:

  سرکارخانم کبری محرابی صداقت درگفتاروسلامت درعمل ازخصوصیات بارزشخصیتی شما می باشدوباتوجه به سوابق درخشان تحصیلی واجرایی جنابعالی امیدوارم باهمت ودرایت واراده مردم فهیم قدرشناس تنکابن و عنایات خداوند متعال بعنوان یکی از نمایندگان منتخب شایسته مردم درچهارمین دوره شورای اسلامی شهر تنکابن باشید.حضور شمادرانتخابات بعنوان نماینده زن ایرانی قابل ستایش وتقدیر است.

 • مممم در ۱۰:۲۱ , ۱۷ خرداد ۱۳۹۲ نوشت:

  رای ما خانم مهرابی

 • باران در ۱۷:۳۴ , ۱۷ خرداد ۱۳۹۲ نوشت:

  سلام از میان زنان شما برترین گزینه هستید رای ما خانم محرابی

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

پایگاه خبری تحلیلی شهرستان تنکابن © ۱۳۹۷ - ۱۳۹۱
هرگونه کپی برداری از مطالب، تصاویر و عناوین موجود در تنکانیوز منوط به ذکر منبع، بلامانع می باشد.
توسعه پوسته: تیم طراحی و توسعه تنکاوب