نسخه چاپی نسخه چاپی

محمد‌حسین مفتاح از پیشگامان علوم دانشگاهی تنکابن چهره در خاک کشید


تنکا نیوز: محمد‌حسین مفتاح از بانیان، موسسان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن و نخستین رئیس آن یکشنبه گذشته بر اثر بیماری دار فانی را وداع گفت و ظهر امروز بر دستان مردم دوستدار علم و فرهیختگان تنکابن تشییع و در زادگاهش واقع در روستای آغوزکله از توابع بخش خرم آباد تنکابن به خاک سپرده شد.

به گزارش تنکا نیوز، محمد‌حسین مفتاح اوایل دهه دوم قرن بیستم و از خانواده علم و فضل در تنکابن متولد شد. وی پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی در زادگاهش در رشته پزشکی به ادامه تحصیل پرداخت. او که خود تشنه آموختن بود پس از فارغ التحصیلی در رشته پزشکی این علاقه و عشق را حق مردم دیار خود می‌دید و به این منظور علاوه بر مشارکت در پیگیری و ساخت بیمارستان شهید رجایی تنکابن و امام سجاد (ع) رامسر، پیگیر تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن از سال‎های قبل از انقلاب بود و مجوز تاسیس آن را در سال ۵۶ با کمک جمعی از فرهیختگان تنکابن از وزارت مرتبط با علوم وقت اخذ کرد و در سال ۶۵ پس از پیروزی انقلاب با پیگیری‌های ایشان این دانشگاه آغاز به کار کرد و وی به عنوان نخستین رئیس این واحد انتصاب شد.

او در سال‌های مدیریت و پس از آن منشاء خدمات ارزنده‌ای در این دانشگاه بوده است که حاصل آن اقدامات و تلاش‌های وی به جایی رسیده است که امروز بیش از صد رشته تحصیلی عالی در مقاطع دکتری، کارشناسی ارشد، کارشناسی و کاردانی در ۲۴ دپارتمان آموزشی و مدیریتی مستقل است و شامل رشته‌های زبان انگلیسی، شیمی، زیست، میکروبیولوژی، زیست سلولی، مدیریت بازرگانی، حسابداری، روانشناسی، علوم تربیتی، کتابداری، منابع طبیعی، محیط زیست، گیاهان دارویی، هنر، معارف اسلامی، پرستاری و مامایی، دروس عمومی و تحصیلات تکمیلی است.

یادآور می شود در آغازین سال‌های فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن به همت این دانشمند فرهیخته که امسال هم در کنگره یکصد مدیر شایسته به عنوان مدیر شایسته نمونه توسط بنیاد چهره‌های ماندگار انتخاب گردید، با رشته‌های پزشکی، پرستاری و مامایی آغاز به کار کرد و رفته‌رفته رشته‌های عموم پایه، علوم انسانی، کشاورزی و فنی‌مهندسی در آن گسترش یافت و امروز این واحد دانشگاهی از جمله واحد‌های جامع و بزرگ دانشگاه آزاد در علوم مختلف می‌باشد.

همچنین مرحوم محمد‌حسین مفتاح در دهه گذشته یک واحد غیر‌انتفاعی دیگری را با نام رودکی در تنکابن تاسیس و خود وی آن نیز مدیریت می‌کرده است. این استاد علم و اخلاق علاوه بر تدریس و خدمات ارزنده یاد‌شده، به عنوان پزشک جراح مطرح بوده اما عمده فعالیت‌های او معطوف به توسعه علم و رشد و پیشرفت آن در منطقه بوده که از او در استان مازندران به ویژه مازندران‌غربی چهره‌ای ماندگار ساخته است.

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع «تنکا نیوز» مجاز است.

کانال خبری تنکانیوز در  تلگرام

کد نویسنده: 24-391-07

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

پایگاه خبری تحلیلی شهرستان تنکابن © ۱۳۹۷ - ۱۳۹۱
هرگونه کپی برداری از مطالب، تصاویر و عناوین موجود در تنکانیوز منوط به ذکر منبع، بلامانع می باشد.
توسعه پوسته: تیم طراحی و توسعه تنکاوب