نسخه چاپی نسخه چاپی

نیشدارو 4:

نامه ای به دهخدا / طنز


تنکا نیوز: میرزا علی اکبر خان دهخدا، سلام علیکم. احوال شریف ؟؟!
پُرچانگی نمی‌کنم و می‌روم سراغ  اصل مطلب. مدتیست به لطف فرهنگ و ارشاد شهرستان، نمایشگاه کتاب راه انداخته‌اند که البته به بلوف بودن تخفیفات‌اش کاری نداریم، امّا باز خدا را شکر که در این اوضاع کساد کتاب‌خوانی، اعداد ۲۰ و ۳۰ درصد تخفیف جلب‌مان کرد و وارد شدیم و یک نسخه از “چرند و پرند” های حضرتعالی را خریداری کرده و به همراه منزل تورق نمودیم.

ایشان هم که خوششان آمد و در این بازار خوابیده و تهی بودن جیب‌ها و صندوقچه، اصرار پشت اصرار که علامه را برای ضیافت شام جمعه دعوتشان کن.

حالا ما هم مانده‌ایم از خیر بازپرداخت وام و تسهیلات این برج بگذریم و شما و عیالتان را میزبان باشیم یا جواب نه به صورت منزلمان بزنیم و یک هفته‌ای را بیرون از خانه، سگ‌لرز بزنیم.

لهذا عطای تلفن‌های پشت تلفن موسسه مالی و اعتباری را به لقایش بخشیدیم و این کاغذ را برای شما فرستادیم.

قصد و منظورمان هم فقط این بوده که عارض شویم؛ میرزا جان، اگر از جاده‌ی سبز و خرمِ کندوان به این خطه مشرف می‌شوید، لازم دانستم که بگویم، دلخوش به نوربارانی این آزاد راه تازه تاسیس نباشید که از این خبرها نیست و حواس شش دنگ‌ات را به چاله پسِ چاله های این قسمتِ راه جمع نمایی. راستی که در منتهی علیه این آزاد راه پیچی است که اگر نپیچیدی، با جد و آباء مهندسین این پروژه محشور شده ای و بی شک سر از باغ‌های باقالی چالوس در آورده‌ای.

عزیز دلم، خوش‌قلم قرن، ای مقاله نویسی که بابایت را در آوردند؛ از ترافیک همیشه قفل متل قو و پل‌های عن قریب در فروریزی و تنگی جاده عباس آباد برایت نمی نویسم که باید دید و تعریف کرد؛ امّا اگر گذرت به جاده نشتارود به شهسوار افتاد که لاجرم می‌خورد؛ ای صاحب سبک ژورنالیستی، توصیه دارم اُتول ات را در نخستین فرصت، در همان نزدیکی‌ها به جلوبندی سازی واگذار نمایی، شاید تعویض که نه اما تعمیر حتماً بخواهد آن زبان بسته !

در ادامه تقاضا دارم، زیرا ایام بارانی و پر بارشی را در پیش داریم، مسیر عبورت را طوری برگزینی که راهت به زیرگذر چشمه کیله نخورد که حتماً این را می‌دانم که از شدت آب گرفتگی، خودت را غریق می کنی و ما را بی دهخدا.

راستی تا فراموشم نشده این نکته را از قلم نیاندازم که چراغ‌های راهنمایی و رانندگی برخی از نقاط شهر (مانند میدان هفت تیر)، محض دکور و خنده نصب شده اند و ۲۰ میلیون، ۲۰ میلیون خرجشان کرده اند. گفتم نکند خدای ناکرده بی خود پشتشان بایستی و تا یادم نرفته بگویم که به لطف شهرداری یک چندین سالی می‌شود که شهر ما بدون پارکینگ شده و همانی را هم که داشتیم، از ما گرفته‌اند به این بهانه که یکی بهترش را تحویلتان می دهیم؛ اما زهی خیال باطل که مردم خودرو هایشان را در کوچه پس کوچه‌ها و با هزار زحمت پارک می کنند؛ شما هم نیز همینکار را بکن؛ البته اگر بخت و اقبالت زیادی باشد و جریمه یا پنچر نشوی !

در ضمن بازارچه شهر را به عشق خودت، به همان سبک یکصد سال پیش نگاه داشته ایم، تا وقتی مسیرت به آن طرف می خود حال و هوای قدیم و نوستالوژی های یک قرن پیش برایت تداعی شود.

راستی یادمان نرود که آدرس را مکتوب کنیم، پس یادداشت بفرما: تنکابن، فردوسی غربی، اطراف همان کوچه ای که شهرداری چند سال است درون اش زمینی خریده و قصد دارد ساختمان جدیدش را آنجا بسازد، اما دل از بنای باستانی اش نمی کند.

ارادتمند؛ شاگرد شما: م افشار

.

.

پی‌نوشت: بنا به فرارسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین و یا یاران با وفایش، ستون “نیشدارو” تا دو هفته آینده بروز نخواهد شد.

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع «تنکا نیوز» مجاز است.

کانال خبری تنکانیوز در  تلگرام

کد نویسنده: 07-91-221

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

پایگاه خبری تحلیلی شهرستان تنکابن © ۱۳۹۷ - ۱۳۹۱
هرگونه کپی برداری از مطالب، تصاویر و عناوین موجود در تنکانیوز منوط به ذکر منبع، بلامانع می باشد.
توسعه پوسته: تیم طراحی و توسعه تنکاوب