نسخه چاپی نسخه چاپی

تنکا نیوز گزارش می دهد:

نقش دکتر ستوده در تنوع آثار و پژوهش بی نظیر است


تنکا نیوز: اگر مجموعه تحقیقات و مطالعات این اندیشمند با مسائلی که بر وی گذشت اتفاق نمی‌افتاد شاید امروز بسیاری از میراث کشور و نیاکان ما و سوابقی که گردآوری شده است را نداشتیم و دچار ضعف شناخت هویتی می‌شدیم.

 

به گزارش تنکا نیوز عصر دوشنبه ۱۳ اردی‌بهشت جمع فرهیختگان و علاقمندان به فرهنگ، تاریخ و جغرافیای تاریخی و در مراسمی که با عنوان بزرگداشت دکتر منوچهر ستوده  مزین بود از این استاد بزرگ و محقق و پژوهشگر بی‌مانند با سخنرانی اساتید و محققین تنکابنی و نمایش یک فیلم مستند در مورد زندگی و آثار این دانشمند فقید به بزرگی یادشد.

در این نشست که بدون حضور هیچ مسئولی به ویژه مسئولان فرهنگ شهرستان همراه بود، دکتر شکوری از اساتید دانشگاه و محقق و متتقد تنکابنی طی سخنانی در گرامیداشت یاد این استاد ارجمند گفت: با توجه به تنوع آثار و گستردگی موضوعات پژوهشی و علمی دکتر منوچهر ستوده باید گفت نقش ایشان در سطح و گسترش مقالات گوناگون بی نظیر است و همانندی برای وی نمی‌توان یافت.

وی اظهار کرد: با توجه به مطالعه و نگرش آثار دکتر ستوده در حوزه فرهنگی، جغرافیا، تاریخ، باستان شناسی، بوم‌شناسی در کنار آثار سایر بزرگان نقش وی در بیان عمق فرهنگ عامه و تاریخ این سرزمین بیش از پیش نمایان است زیرا ایشان با بهره‌گیری از پژوهش‌های و جملگی آن‌ها بر پایه اسناد و مدارک تهیه و به طبع رسیده‌اند.

 

استاد ستوده ؛ مدرس ۲۳ ساله دانشگاه تهران

دکتر شکوری با بیان  نقطه نظراتی پیرامون شیوه کار تحقیقات، تصحیح و گردآوری مطالب توسط دکتر ستوده برای نوشتن آثار بزرگی که از خود بر جای گذاشته است خاطر‌نشان کرد: دایره تفکر دکتر ستوده از همان سال‌های آغازین فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی در کنار تحصیل و پس از آن تدریس در مراکز آموزشی و دانشگاهی در حوزه فرهنگ ایران  زمین بوده است و خط سیر دید این محقق بزرگ به حدی گسترده بود که از حدود جغرافیای ایران امروز خارج و حوزه جغرافیای ایران باستان با آن همه  گستردگی و تنوع اقلیمی و قومی را در نوردیده است و این وزن علمی و برجستگی دکتر ستوده در حوزه علوم یاد شده به وی چنان اهلیتی بخشید که در سن ۲۳ سالگی برای تدریس در دانشگاه تهران دعوت شد.

دکتر شکوری در بخش دیگری از این مراسم گفت: آثار دکتر ستوده را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد. دسته‌ای از آثار ایشان متعلق به موضوعات زبان و گویش است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها را می‌توان نگارش فرهنگ گیلکی، فرهنگ کرمانی، فرهنگ سمنانی، گویش و لهجه تهرانی و برخی آثار دکتر ستوده در حوزه تصحیح متون قدیم مانند حدودالعالم من المشرق الی مغرب، عجایب المخلوقات و غرائب الموجودات و نیز برخی از تحیقات وی در حوزه علوم زیستی است.

 

از یکی قدمی مرگ تا سرانجام رنج‌ها

این محقق، منتقد و استاد دانشگاه می افزاید: این استاد برزگ سمبل ایران و ایرانی بوده است و مهمترین ویژگی منوچهر ستوده عشق به ایران و توجه به اسطوره های ایرانی است.
دکتر شکوری خاطر نشان کرد: مطالعات و پژوهش های دکتر ستوده از سال‌های نخست تدریس در شمال آغاز شد و در این راه ایشان با تحمل رنج و سختی حضور در مناطق مختلف که غالباً صعب العبور و در نقاط دور دست و بدون مسیر و راه بوده اند بارها موجب آن شده است تا این محقق و پژوهشگر بی‌همتا در معرض انواع مخاطرات قرار گرفته و تا پای مرگ پیش رود اما لحظه‌ای دست از کار نکشید.

 

ستوده جان مطلب را بیان کرد

وی در خاتمه یادآور شد: اگر مجموعه تحقیقات و مطالعات این اندیشمند با مسائلی که بر وی گذشت اتفاق نمی‌افتاد شاید امروز بسیاری از میراث کشور و نیاکان ما و سوابقی که گردآوری شده است را نداشتیم و دچار ضعف شناخت هویتی می‌شدیم و امروز اگر محققی ادعا می‌کند در این حوزه کار می‌کند باید به نحوی در این موضوعات ورود پیدا کند تا مطلبی برکارهای دکتر ستوده بیافزاید در غیر اینصورت تمامی اقدامات جنبه بازنویسی و تکراری به خود خواهند گرفت زیرا ایشان در اقدامات و آثارشان جان مطلب را با اسناد و شواهد متقن بیان و منعکس کرده‌اند.

در بخش دیگر این نشت دکتر پناهی محقق و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ و استاد دانشگاه نیز ضمن تایید مطالب دکتر شکوری و اشاره به برخی از رویداد‌های تاریخ و نیز اهمیت تاریخ و فرهنگ و حساسیت حفظ و حراست از آنها گفت: ملتی که تاریخ نداند و نیازی به آن احساس نکند ناچار به تکرار تاریخ خواهد بود.

وی افزود: همین اهمیت توجه به تاریخ و فرهنگ و شناخت درست آن موجب شد تا دکتر ستوده با توجه به علاقه و عشق وافری که به ایران وطن خود داشت پای در عرصه تحقیق و پژوهش‌های جامع در این حوزه بزند.

دکتر پناهی تاکید کرد: اگر نظری به توفیقات برخی از کشور‌ها به ویژه انگلستان در جهان بیندازیم به یقین در میابیم که غالب موفقیت حکومت‌هایی مانند این کشور به علت بررسی‌های تاریخی در عمق ممالک دنیا و شناخت آن‌ها از فرهنگ و سیر تحولات تاریخی چنین حوزه‌های جغرافیایی بوده است.

وی در مورد ویژگی منحصر بفرد آثار و تحقیقات دکتر ستوده تاکید می‌کند: اغلب مورخین جهان ایران را از دریچه منابع موجود در کتابخانه‌ها می‌شناختند که غالباً دارای تناقضاتی نیز بوده‌اند اما کار بزرگ دکتر ستوده و هم فکران وی مانند دکتر ایرج افشار و باستانی پاریزی به علت شیوه متفاوت کار دستاورد‌های نوینی نهفته در تاریخ این کشور ارائه کردند.

این محقق و استاد تاریخ آثار دکتر ستوده را از نظر ویژگی به سه دسته معرفی کرده و می‌گوید: نخست آثار دکتر در زمینه هویت ایران است که از ویژگی‌های مهم مطالعات و پژوهش‌های ایشان نیز می باشد و دکتر ستوده از ابتدا در این حوزه به شمال ایران توجه کرد که شامل گستره سرزمینی حوزه سواحل جنوبی دریای آبسکون(مازندران) را شامل می‌شود و این بخش کار ایشان از جنبه تاریخی و شناخت بهتر این نواحی حائز اهمیت بسیاری است.

 

ایران شناس ایتالیایی: ستوده را مساوی با نام ایران می دانم

دکتر پناهی ویژگی دیگر آثار و تحقیقات دکتر ستوده را نگارش آثاری با اصالت و برای معرفی بهتر این به جهانیان ارزیابی می‌کند و می‌افزاید: کارلو چرتی از دیپلمات های ایتالیا در ایران در این باره گفته است دکتر ستوده را با توجه به آثار و عمق عشق و علاقه‌اش به این آب و خاک مساوی با نام ایران می‌دانم زیرا او تمامی طول عمر خود صرف مطالعه و پژوهش در شناساندن بهتر ایران به جهانیان کرده است.

وی ویژگی دیگر آثار دکتر ستوده را بر پایه تحقیقات و مطالعات و مشاهدات میدانی و حضور در مناطق مورد نظر ارزیابی کرده و می‌گوید: در حوزه مطالعات ایران‌شناسی دغدغه‌های ایشان فقط حضور در کتابخانه ها و استفاده از صرف منابع موجود نبود بلکه مبنای مطاعات ایشان را اسناد موجود در مناطق و دریافت موضوعات از معتمدین و افراد مطلع و تجزیه تحلیل تحقیقات بدست آمده بود و این حقیقت را می‌توان در بررسی آثار ایشان یافت که چه ذهن جستجو‌گر و دقیقی برای انجام چنین اموری داشته است و تمامی اسناد و بنچاق ها را نیز در پژوهش های خود مدنظر قرار داده است.

دکتر ستوده بنیانگذار شمال پژوهی

دکتر پناهی در بخش دیگر سخنان خود تاکید کرده است: مجموعه آثار دکتر ستوده موجب ایجاد یک باور هویتی در مورد تاریخ، جغرافیای تاریخی و فرهنگ در ایران شده است. و بنظر بنده دکتر ستوده با نگارش فرهنگ‌نامه قومی که از جمله کار‌های بزرگ ایشان می‌باشند و در همین راستا نخستین فرهنگ زبان وی که گیلکی است را نیز تهیه و تدوین نموده است سنگ بنای شمال پژوهی را بنیان نهاد و به همین علت است که در هیچ جای ایران به اندازه شمال به ویژه گیلان این عشق و علاقه در اهل علم و فرهنگ نسبت به چنین مطالعاتی را نمی‌توان یافت. وی گویش‌های تاریخی را که در حال نابودی بودند مورد مطالعه قرار داد و این گویش‌های اصیل را که در آن ها واژه‌های پهلوی و اوستایی فراوان وجود داشته را مورد بررسی و ثبت کرده است.

این استاد تاریخ همچنان گفته است: دکتر منوچهر ستوده در اغلب دایره المعارف‌های موجود عضویت داشته است و حدود سه میلیون میکرو فیلم موجود در ایران را نیز ایشان فهرست نویسی کرده اند.

دکتر پناهی خاطر نشان کرد: دکتر ستوده فردی علمی بود و به دانش در کنار فرهنگ و تاریخ عشق و علاقه وافری داشت و از جمله کارهای خاص ایشان در کنار توجه به طبیعت مجموعه‌داری و تحقیق بر روی حشرات نیز بوده است.

وی در خاتمه تصریح کرد: امروزه با توجه به گستردگی کارهای پژوهشی و مطالعاتی و تصحیح متون تاریخی و باستانی و نیز شناخت دقیق این استاد بزرگ و مسلم ایران شناسی دکتر منوچهر ستوده، ایشان را نمی‌توان با هیچ ایران‌شناس دیگری مقایسه کرد زیرا او به تنهایی کار‌های بزرگی را در شرایط بسیار سخت و بدون هیچ عوایدی به انجام رساند که مبنای کاملی برای ایران‌شناسی و پژوهش‌های آینده باشد.

 

کم سعادتی مسئولین شهرستانی برای حضور در گرامیداشت دکتر ستوده
شایان ذکر است این مراسم که در بروشور و پوسترهای آن از همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز یاد شده بود به غیر از حضور نماینده‌ای از اداره مذکور، مورد استقبال هیچ یک از مسئولان فرهنگی، سیاسی و نهادی قرار نگرفت و در نهایت سادگی و با حضور جمعی از محققین، فرهیختگان و علاقمندان به فرهنگ، تاریخ و ادب تنکابن و برخی از شهرها به ویژه نشتارود، سلمان شهر در یک مرکز آموزش هنری برگزار شد که نکته‌ای قابل تأمل است زیرا دکتر منوچهر ستوده بدون هیچ چشمداشت و در‌آمدی بیش از ۸۰ درصد طول عمر گرانبهای خود را صرف کرد که امروزه برآیند این آثار مایه فخر و مباهات هر ایرانی و دوستدار آن است و شایسته بود مسئولان یا حداقل نماینده‌ای از آن‌ها در این نشست حضور می‌یافتند.

 

9944-3

گزارش محمد‌رضا ظفری – تنکابن

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع «تنکا نیوز» مجاز است.

کانال خبری تنکانیوز در  تلگرام

کد نویسنده: 24-391-07

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

پایگاه خبری تحلیلی شهرستان تنکابن © ۱۳۹۷ - ۱۳۹۱
هرگونه کپی برداری از مطالب، تصاویر و عناوین موجود در تنکانیوز منوط به ذکر منبع، بلامانع می باشد.
توسعه پوسته: تیم طراحی و توسعه تنکاوب