نسخه چاپی نسخه چاپی

نمایش ” تندیس ” در تنکابن نقد شد


تنکا نیوز: نمایش تندیس در قالب دهمین جشنواره تئاتر بومی تیرنگ در دانشگاه آزاد اسلامی تنکابن به روی صحنه رفت.

به گزارش تنکا نیوز به نقل از تسنیم، نمایش تنـدیـس، به کارگردانی فاطمه زنجانی، در قالب دهمین جشنواره تئاتر بومی تیرنگ در فضای بـاز دانشگاه آزاد اسلامی تنکابن به روی صحنه رفت.

تندیـس» نمایشی است میدانی، که نگاهی گذرا به جنگ و صلح دارد. طرح این نمایشنامه این گونه است: دو کارگر که تندیس سربازی را نصب می کنند و با آن عکس می گیرند. و زمانی که می خواهند آخرین قطعه از تندیس یعنی اسلحه را جای خود قرار دهند، تعادل وزنی مجسمه از بین می رود و با هر بار گذاشتن و برداشتن آن، مجسمه نامتعادل می شود و آن دو تصمیم می گیرند تندیس را با طناب سر جای خود محکم کنند.

بعد از اتمام کار و خروج این دو نفر، شخصی یک پرنده را که پرنده صلح است به جای اسلحه، به دست سرباز می گذارد و تندیس بدون طناب ها، مستحکم جای خود می ایستد.

این نمایش در دهمین جشنواره بومی تیرنگ به اجرا در آمده است. طرح نمایش می تواند در هر جغرافیایی به اجرا در بیاید. درگیری انسان امروزی با جنگ، حال به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، قابل لمس بوده که پرداختن به این موضوع به همراه صلح می تواند مخاطبانی همراه داشته باشد.

استفاده از بدن در غیبت کلام به طور کامل شکل نگرفت، زیرا بازیگران مفاهیم بدنی را با کمک موسیقی، نریشن و گاهی آواهایی از خود کامل می کردند و بدن به صورت مجرد گویای شکلی خاص نبوده است.

لباس و صحنه در این نمایش که توسط مجتبی خلیلی طراحی شد، استفاده از ابزاهای واقعی برای نصب تندیس بر باور تماشاگر نقش بسزایی داشته و نوع لباس کارگرها که شبیه دلقک ها بوده، از لحاظ بصری چشم نواز است. ولی از در کنار هم قرار گرفتن این دو عنصر، شکل مطلوبی پدید نیامده است.

نگاه کارگردان این اثر، شاید نگاهی ژرف نبوده باشد، اما نکاتی را دارا بوده که هر مخاطبی را به تأمل وا می دارد.

حضور این نمایش در این جشنواره که نمایشی دانشجویی محسوب می شود، نشان از افق بینی برگزار کنندگان و بها دادن به نسل جوان است که این امر در جایگاه خود قابل ستایش است.

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع «تنکا نیوز» مجاز است.

کانال خبری تنکانیوز در  تلگرام

کد نویسنده: 07-91-221

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

پایگاه خبری تحلیلی شهرستان تنکابن © ۱۳۹۷ - ۱۳۹۱
هرگونه کپی برداری از مطالب، تصاویر و عناوین موجود در تنکانیوز منوط به ذکر منبع، بلامانع می باشد.
توسعه پوسته: تیم طراحی و توسعه تنکاوب